Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zločincem kvůli bioodpadu?

2. 02. 2015 18:30:02
Nová vyhláška, která od ledna zařazuje ke třídění dva další typy odpadu – bioodpad a kovy, které jsme povinni třídit, nás vystavuje tak trochu do rolí potenciálních zločinců. Současně nám de facto – vzhledem k nucenému pronájmu odpadových nádob – stanoví ke stávajícímu ještě další poplatek za odpad. Problém se týká především občanů na sídlištích a v činžovní zástavbě.


Abychom si ujasnili, co pod bioodpad patří, a kde je v tomto případě zakopán pes: jedná se totiž nejen o větve nebo posekanou trávu, kde je logické, že se s tím například do sběrného dvora zajede. Patří tam i kuchyňský bioodpad jako je zelenina, ovoce, slupky, sáčky od čaje, piliny apod. To vše jsme od ledna (potažmo od dubna) povinni třídit. Ovšem už není tak úplně dotažený způsob provedení.

Podle vyhlášky je na svobodné vůli každého města nebo obce, jaký zvolí způsob třídění těchto dvou typů odpadů. Pochopitelně tam, kde jsou funkční sběrné dvory, je pouze na úřadech, zda budou ochotny přidat ještě další servis.

Aktuálně to funguje velmi různorodě, někde setrvávají pouze u dvorů, někde přidávají velkoobjemové kontejnery, někde lze využít bioplynku nebo kompostárnu. Majitelé rodinných domů se zahradou si víceméně vystačí sami. Buď mají vlastní kompostiště, nebo možnost obdržet zdarma od obce kompostér.

Majitelé či nájemníci bytů v panelácích a činžovních domech ovšem mají smůlu. Většina měst a obcí prozatím hnědé kontejnery na bio zdarma neposkytuje, bylo by to pro ně značné nákladné, třeba v Ostravě až dvacet milionů korun. Kontejnery si tak mohou družstva a společenství vlastníků pouze pronajmout, do čehož – protože to není levná záležitost – se pochopitelně příliš nehrnou. Nabízí se tedy klasická otázka: kam s ním? Ne každý totiž poběží se slupkami brambor nebo shnilým rajčetem ihned do sběrného dvora. A skladovat v kuchyni pytel s postupně hnijícím a zapáchajícím bioodpadem, který – až se jednou naplní – tedy do toho sběrného dvora odvezeme... no, to není úplně voňavá představa.

Zatím se můžou radovat asi jen občané Přerova, tam s poskytováním kontejnerů i kompostérů bezúplatně problém nemají. Přerovský postup je logický, bohužel ojedinělý.
K absurdnosti představy třídění čajových sáčků a slupek se přidává ještě jedno ale, a to jsou samozřejmě finance s tím spojené.

Už stávající poplatky za likvidaci odpadu nejsou právě malé, a pokud budeme platit za pronájem hnědých kontejnerů na bioodpad, bude se jednat o nové zpoplatnění. Takže budeme vystavení hned dvojím poplatkům za něco, co ještě do konce roku 2014 bylo zpoplatněno pouze jednou.
Jsme tak zase všichni jako v Kocourkově. Vyhláška už platí. Občan je povinen ji dodržovat. Pokud si bude nucen pronajmout kontejnery na bio, bude to pro něj znamenat fakticky zdvojenou platbu za odpad. Stát sice slibuje dotace, ale ty jsou zatím v nedohlednu, takže obce a města nemají příliš chuti poskytovat kontejnery zdarma. Zdarma je v tomto případě relativní, vezmeme-li v úvahu, že peníze, které ministerstvo vydá na dotacích, už vzalo z našich daní a možná částečně z poplatků za svoz komunálního odpadu, do kterého ještě loni patřilo i tzv. bio. Vyřazením bioodpadu z komunálního odpadu vytváříme jenom další nákladovou položku, kterou nějakou formou stejně budeme muset zaplatit vlastně navíc. Nebudeme-li dodržovat vyhlášku, stáváme se všichni zločinci. Kvůli odpadu, který přírodě neškodí.

Autor: Nikola Ptáčková | pondělí 2.2.2015 18:30 | karma článku: 21.79 | přečteno: 1097x

Další články blogera

Nikola Ptáčková

Rychlá dráha nebude rychle

Tak nám začala oprava Negrelliho viaduktu, paní Müllerová... Jeden by řekl zaplaťbůh, vzhledem k tomu, že viadukt byl uveden do provozu již v roce 1850, ale nešť.

17.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 298 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Mnoho falešného povyku pro nic

ČEZ chce prodat, Czech Coal koupit. Uhelnou elektrárnu Počerady poblíž mosteckých uhelných dolů. Jednoduchý obchod, který se ovšem rozhodli ekologičtí aktivisté z Greenpeace a Hnutí Duha překazit. Proč?

25.4.2017 v 9:55 | Karma článku: 23.25 | Přečteno: 755 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Energetické inženýrství Evropské komise růstu nepomůže

Evropská komise před několika dny přijala superbalíček ekologických opatření, která mají vést k výraznému zlepšení evropského životního prostoru. Materiál přináší několik zajímavých dílčích námětů, má ale zásadní vadu.

14.12.2016 v 8:00 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 1500 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Greenpeace: Za všechno může Tykač

Vypadá to, že v Česku neexistuje palčivější ekologický problém, než je elektrárna Chvaletice. Ekologové se zde přivazují na komín, pořádají demonstrace a píší jeden odsuzující komentář za druhý.

30.10.2016 v 20:10 | Karma článku: 24.34 | Přečteno: 882 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Rottenberg

17. listopad roku 1989

Byl to den jako každý jiný. A přece na něj hledíme jinak, stal se z něj svátek. Tedy jak pro koho. Ten v roce 1989 by byl opět jedním z obyčejných, na který by se vzpomínalo jen pohledem na události v roce 1939.

17.11.2017 v 17:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 |

Josef Prouza

Listopad 1989 na vlastní oči – byl jsem, kde jste nebyli, viděl neviděné, zažil netušené

Byl jsem v ty zlomové dny tam, kam se leckdo nedostal. Den po dni. V Národním divadle při vyhlášení stávky, při zakládání OF v Činoherním klubu, denně na FAMU,DAMU, na demonstracích. A hlavně v rozhlase. To se vám tehdy děly věci!

17.11.2017 v 17:33 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 127 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Takhle opravdu ne, milá EU!

Blog je reakci na článek POLITICO, který vyšel před necelým týdnem. Popisuje se v něm snaha EP o zahájení agitace v pro prospěch pro-EU tábora za peníze daňových poplatníků. Domnívám se, že to ale není správný cesta.

17.11.2017 v 17:27 | Karma článku: 13.11 | Přečteno: 244 | Diskuse

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 624 | Diskuse

Blog Info

Píseň, co mě učil 17. listopad: Blogeři o výročí začátku sametové revoluce

Jak si připomínáme 17. listopad dnes? Historický mezník? Symbol svobody, nebo zklamání? Jaké hodnoty představuje - a jak je naplňujeme? Přečtěte si, co o tom soudí blogeři iDNES.cz.

17.11.2017 v 10:08 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 973 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1278
Mým zájmem i studijním oborem byla a stále je krajinotvorba, krajinné inženýrství. Není mi lhostejná devastace volné krajiny, ani neurvalé a amatérské zásahy ať už státu či soukromníků, vedoucí k likvidaci mnohdy nenahraditelných přírodních lokalit. Vadí mi také zavírání očí, lži a demagogie, hlásání dobra ve jménu toho či onoho. Vadí mi nesvoboda ve všech směrech, a to i nesvoboda pramenící z opatření rádoby na ochranu přírody, která ale v důsledku vedou k totálnímu omezení lidských práv. Najdete mne také na Facebooku nebo Twitteru


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.