Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seminář o energetické koncepci jako přehlídka ztraceného času

12. 12. 2014 9:00:00
Nejspíš se značně rozporuplnými pocity odcházeli někteří účastníci jednoho z několika seminářů o aktualizované energetické koncepci (ASEK), který se konal 4. 12. ve sněmovně. Kdo očekával skutečnou diskusi na téma jednotlivých scénářů koncepce, musel být šokován především přehlídkou lobbistů a jejich neuvěřitelné argumentace. Ale už začátek ukázal, zač toho je loket.


V momentě, kdy náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc oznámil už v úvodu všem zúčastněným, že koncepce sice obsahuje šest (poměrně konkrétních) scénářů, ale že dva jsou prakticky vyloučené pro jejich utopistický charakter, a vysvětlil, že pro vládu nejsou důležité ani tak tyto scénáře, jako „koridory“, v jejichž rámci může být scénářů nepočítané množství, ztratila eventuální diskuse vlastně smysl. Jako by tím rovnou řekl: zapomeňte, co je v dokumentu napsáno, stejně si vláda bude dělat, co bude chtít.

Navíc vzhledem k faktu, že koncepce je hotová a měnit se nebude, byl tento seminář, jehož původním tématem dle pozvánky mělo být využití uhlí, spíše aktivitou ve stylu: aby se vlk nažral a koza zůstala vcelku. Aby se tedy případně zavřela pusa těm, kdo snad chtěli poukazovat na absenci skutečně široké debaty nad návrhy.

Vláda prý považuje za nejdůležitější tři vrcholové pilíře. Bezpečnost, Udržitelnost a Konkurenceschopnost. Zmíněné koridory by se pak měly přiklonit vždy k jednomu z těchto pilířů. Je ovšem otázkou, k čemu nám bude udržitelný rozvoj energetického byznysu, k čemu nám bude konkurenční prostředí, když nebudeme mít zajištěnu bezpečnost? A právě ona absence prvků, které by, ať už ve scénářích nebo v koridorech, nějaká minimálně už dnes známá rizika pojmenovávaly, a s ohledem na ně navrhovaly přijatelné bezpečnostní podmínky pro další energetické fungování země, se jeví jako totální Achillova pata celé koncepce. Jako bychom žili v izolované bublině, která si pluje bez ohledu na jakékoli světové dění. Jenže jak známo, bubliny jsou křehké a praskají. To si ovšem vláda – alespoň dle veřejných prezentací kolem koncepce – evidentně nehodlá připouštět.

Naopak! Takový společný nákup elektrické energie v rámci EU, jak byl prezentován náměstkem Šolcem, má být zřejmě považován za triumf, kterého chtějí EU státy svorně dosáhnout ruku v ruce. Kam se ovšem v ten moment ztrácí další z pilířů, tedy Konkurenceschopnost, to už ví jenom Bůh a vládní úředníci.

Zbývá třetí pilíř, tedy Udržitelnost. Představit si pod tím lze cokoliv, v praxi to bude nejspíš snaha postupně omezit těžbu uhlí ve prospěch obnovitelných zelených zdrojů (OZE). Výhody a nevýhody jsou známé a nemá smysl je tady opakovat. Že se tím pro konečné spotřebitele energie zdraží, to je fakt. Že jsou zelené zdroje nestabilní a přímo na příkladu Německa (které mimochodem spolu s Rakouskem uhlí dotuje) se skvěle ukazuje, jak moc jsou zároveň nedostatečné, to je také fakt. Že ani tzv. decentralizace, tedy že – s nadsázkou řečeno - skoro každý občan bude mít vlastní výrobnu elektřiny, není ideální, protože vysoké náklady na vybudování takového zdroje se vyplatí pouze těm, kteří by i za centrální vytápění platili nehorázné sumy, je fakt do třetice. A že účinnost OZE je nic moc, to už je jen takové perlička na náhrdelníku tužeb po křišťálově čistém vzduchu podle představ EU.

Vystoupení některých dalších zúčastněných (s výjimkou poslance Vlastimila Vozky, který upozornil na rizika a požadoval kontrasignaci koncepce parlamentem) se pak neslo víceméně ve stejném duchu: Koncepce je dobrá, chválíme vládu za její usilovnou práci, ale... A může si čtenář dosadit hlavně zájmy firem. Od plynařů přes fotovoltaiku, podle kterých by bylo vhodné dát ještě větší prostor zeleným energiím (ačkoliv ve všech scénářích se s jejím větším podílem v energetickém mixu počítá, ale asi je to málo) až po ekologická hnutí, zejména Hnutí Duha, které operovalo zase pro změnu větším zastoupením větrníků, jako kdybychom tady žili celoročně ve větrné smršti, která nám zajistí plynulé zásobování energií.

Pod náporem debat na téma zastoupení více či méně obnovitelných zdrojů se nakonec úplně vytratil smysl diskuse. Ta měla spíše odpovědět na to, zda jako stát do budoucna obstojíme v energetickém byznysu, zda si uchováme co největší nezávislost na okolních státech a zda budeme schopni vyjít vstříc předpokládanému nárůstu spotřeby energií, aniž bychom museli přes složité nákupy a organizace energii radikálně zdražovat. Výhled na dalších třicet let je tedy stále neznámý. Sedět na semináři vyšlo nakonec úplně nastejno, jako se dívat do křišťálové koule.

Autor: Nikola Ptáčková | pátek 12.12.2014 9:00 | karma článku: 11.48 | přečteno: 392x

Další články blogera

Nikola Ptáčková

Rychlá dráha nebude rychle

Tak nám začala oprava Negrelliho viaduktu, paní Müllerová... Jeden by řekl zaplaťbůh, vzhledem k tomu, že viadukt byl uveden do provozu již v roce 1850, ale nešť.

17.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 298 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Mnoho falešného povyku pro nic

ČEZ chce prodat, Czech Coal koupit. Uhelnou elektrárnu Počerady poblíž mosteckých uhelných dolů. Jednoduchý obchod, který se ovšem rozhodli ekologičtí aktivisté z Greenpeace a Hnutí Duha překazit. Proč?

25.4.2017 v 9:55 | Karma článku: 23.25 | Přečteno: 755 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Energetické inženýrství Evropské komise růstu nepomůže

Evropská komise před několika dny přijala superbalíček ekologických opatření, která mají vést k výraznému zlepšení evropského životního prostoru. Materiál přináší několik zajímavých dílčích námětů, má ale zásadní vadu.

14.12.2016 v 8:00 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 1500 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Greenpeace: Za všechno může Tykač

Vypadá to, že v Česku neexistuje palčivější ekologický problém, než je elektrárna Chvaletice. Ekologové se zde přivazují na komín, pořádají demonstrace a píší jeden odsuzující komentář za druhý.

30.10.2016 v 20:10 | Karma článku: 24.34 | Přečteno: 882 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 491 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 46.29 | Přečteno: 9356 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 983 | Diskuse

Petr Havránek

Kdepak Marxová- Engelsová!

Tajemník SPD Jaroslav Staník je právem vyšetřován za rasistické výroky. To nejmírnější, co dle médií pronesl je, že nazval šéfku sociálního resortu Marxovou- Engelsovou. Nabízí se však jiná, daleko přiléhavější přezdívka.

14.11.2017 v 17:22 | Karma článku: 38.00 | Přečteno: 1651 | Diskuse

Martin Laštovica

Plošné výjimky zabijí EET

Elektronickou evidencí tržeb narovnáme trh a zamezíme obcházení daňové povinnosti. Jen tedy dáme malou výjimku těmhle, pak taky támhle těm. A sakra, tihle dokonce hrozí stávkou, tak ty radši také vypustíme...

14.11.2017 v 16:06 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 589 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1278
Mým zájmem i studijním oborem byla a stále je krajinotvorba, krajinné inženýrství. Není mi lhostejná devastace volné krajiny, ani neurvalé a amatérské zásahy ať už státu či soukromníků, vedoucí k likvidaci mnohdy nenahraditelných přírodních lokalit. Vadí mi také zavírání očí, lži a demagogie, hlásání dobra ve jménu toho či onoho. Vadí mi nesvoboda ve všech směrech, a to i nesvoboda pramenící z opatření rádoby na ochranu přírody, která ale v důsledku vedou k totálnímu omezení lidských práv. Najdete mne také na Facebooku nebo Twitteru


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.