Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klimatická konference v Limě: Domluvíme se, že se domluvíme

31. 12. 2014 12:45:22
Je to tím občerstvením nebo potřebou řečnit pokaždé v jiné zasedačce? Nikam nevedoucí hovory o potřebě ochrany klimatu totiž nic jiného nepřipomínají. Už od zasedání v Cancúnu v roce 2010 se stále jen mluví o potřebě učinit opatření proti klimatickým změnám. Čtyři roky se mluví, čtyři roky se prakticky nic nedělá. A příští rok daňové poplatníky čeká zase to samé: v únoru konference v Ženevě, v červnu v Bonnu a na podzim v Paříži. Placeno ze státních rozpočtů, samosebou. S ochranou klimatu to tady asi nikdo moc vážně nemyslí. Anebo právě naopak!

Od pařížské konference se totiž očekává, že zde bude přijata zásadní listina, v podstatě pokračování Kjótského protokolu s dalším cílem ochrany klimatu. Listina by ovšem měla obsahovat několik sporných závazků, se kterými už dnes mají některé státy značné potíže. A jistě, že jde v prvé řadě o šílený požadavek přejít absolutně a bez náhrady na tzv. bezemisní technologie. Jak bylo eufemisticky řečeno: několik návrhů, které by pomohly nasměrovat soukromé a veřejné investice směrem k bezemisním řešením.

V praxi, jak známo, se to bude řešit formou nátlaku, vyšších finančních odvodů a donucování zejména soukromých firem, aby se vzdaly byznysu, který po léta budovaly, a v souladu se stále se zvyšujícími požadavky všech aktivistů, EU, IPCC a dalších technicky vylepšovaly tak, že dnes se jedná prakticky o bezemisní provozy. Ale tady se ukazuje, že ani tak nejde o emise, jako o nátlak k přesměrování financí do jiného typu byznysu, do jiného odvětví a do jiných lokalit, než které fungovaly doposud. Respektive spíše peněz do jiných kapes.
Bylo by jistě zajímavé mít možnost rozkrýt, kdo kde z vlivných politiků, aktivistů či vědců tolik křičících o potřebě ochrany klimatu, má jaké firmy či zájmy, v jakých lokalitách a zemích, kam v budoucnu poteče spousta peněz. A ono poteče. Zelený fond na záchranu klimatu má do roku 2020 nashromáždit 100 mld. dolarů, které budou údajně rozdělovány mezi potřebné státy, které lidově řečeno nemají peníze na opatření pro boj s měnícím se klimatem.
Že jsou to státy jako třeba Indie, u níž se ovšem předpokládá vzestup až na 3. místo žebříčku ekonomických tygrů během následujících let, o tom už se nemluví. Nepochybně v těchto státech vzniknou organizace a firmy, kterým budou peníze z fondu zasílány a budou to právě zase jen tyto firmy a organizace, a na ně navázané spřátelené další firmy, kdo bude provozovat údajné zelené dobro tu v Indii, tu v Africe, tu v Číně. A aby finančních zdrojů bylo dost, je potřeba donutit celý svět financovat zelenou energii, a utnout zisky těžařům ropy a uhlí. Respektive těm, kteří se sami dostatečně včas „kamarádsky“ nepřeorientují.
Je smutné mít takovéhle změny přímo před nosem a nemoci s nimi nic dělat. Vliv a hlas mocných je dokonce natolik silný, že už přesvědčil i současného papeže, který, dokonce i přes upozornění svých kardinálů a biskupů, že nemá dostatek odborných podkladů, se chystá v tomto směru veřejně vystoupit a apelovat na svět.
Pak je ovšem třeba se ptát: pokud se klima tak radikálně mění, pokud hrozí ty zvýšené hladiny oceánů v důsledku roztátí ledovců, a následkem toho zmizení některých ostrovů, a přímořských států pod vodou, jak to, že politici těch zemí, kterých se to teoreticky týká, už dnes nepodnikají kroky k eventuálnímu přesunu obyvatel? Nepřipravují se masivně na možné velkoplošné katastrofy tím, že by začaly budovat infrastrukturu na bezpečných místech? A namísto toho neustále jezdí celé roky po konferencích, které ovšem k žádným radikálním opatřením stejně nevedou? Asi to jejich žvanění skutečně nebude o hrozící přírodní katastrofě, že ne?

Autor: Nikola Ptáčková | středa 31.12.2014 12:45 | karma článku: 17.30 | přečteno: 542x

Další články blogera

Nikola Ptáčková

Rychlá dráha nebude rychle

Tak nám začala oprava Negrelliho viaduktu, paní Müllerová... Jeden by řekl zaplaťbůh, vzhledem k tomu, že viadukt byl uveden do provozu již v roce 1850, ale nešť.

17.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 295 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Mnoho falešného povyku pro nic

ČEZ chce prodat, Czech Coal koupit. Uhelnou elektrárnu Počerady poblíž mosteckých uhelných dolů. Jednoduchý obchod, který se ovšem rozhodli ekologičtí aktivisté z Greenpeace a Hnutí Duha překazit. Proč?

25.4.2017 v 9:55 | Karma článku: 23.25 | Přečteno: 755 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Energetické inženýrství Evropské komise růstu nepomůže

Evropská komise před několika dny přijala superbalíček ekologických opatření, která mají vést k výraznému zlepšení evropského životního prostoru. Materiál přináší několik zajímavých dílčích námětů, má ale zásadní vadu.

14.12.2016 v 8:00 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 1500 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Greenpeace: Za všechno může Tykač

Vypadá to, že v Česku neexistuje palčivější ekologický problém, než je elektrárna Chvaletice. Ekologové se zde přivazují na komín, pořádají demonstrace a píší jeden odsuzující komentář za druhý.

30.10.2016 v 20:10 | Karma článku: 24.34 | Přečteno: 881 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Uprchlické kvóty 2 roky poté (IV): Brusel chce přerozdělování migrantů už nastálo

I přes nezdar dočasných kvót Komise prosazuje trvalý mechanismus, který by z přerozdělování migrantů udělal standardní součást azylového systému EU. / Čtvrtý díl seriálu k druhému výročí a ke konci kvót.

25.9.2017 v 20:00 | Karma článku: 22.88 | Přečteno: 666 | Diskuse

Josef Nožička

TOP 09 mimo Sněmovnu? A to se pan Kalousek tolik snaží…

Dle dnes zveřejněného volebního průzkumu agentury CVVM by se politická strana TOP 09 nedostala do Poslanecké sněmovny.

25.9.2017 v 19:32 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 884 | Diskuse

Jan Dvořák

Skandál v německé opeře odvrácen

(Od kultůrního zpravodaje z Berlína.) Dnes večer se schylovalo k obrovskému skandálu v místní Komické opeře. Dlouho avizovaná premiéra nového nastudování Madame Butterfly se málem nekonala.

25.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 395 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Vůle kurdského národa!

Když člověk, spolek, společnost či národ má vůli, tak prorazí všechno zlo, tak je to psáno v božských, ale také lidských zákonech

25.9.2017 v 12:03 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD dluží dědicům advokáta Altnera 338 milionů  -  nabídla údajně polovinu

Podle ČTK nabídla ČSSD dědicům advokáta Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání ve výši 180 milionů korun. Na stránkách ČSSD se o tom v aktualitách nedočtete.

25.9.2017 v 11:18 | Karma článku: 31.55 | Přečteno: 745 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1278
Mým zájmem i studijním oborem byla a stále je krajinotvorba, krajinné inženýrství. Není mi lhostejná devastace volné krajiny, ani neurvalé a amatérské zásahy ať už státu či soukromníků, vedoucí k likvidaci mnohdy nenahraditelných přírodních lokalit. Vadí mi také zavírání očí, lži a demagogie, hlásání dobra ve jménu toho či onoho. Vadí mi nesvoboda ve všech směrech, a to i nesvoboda pramenící z opatření rádoby na ochranu přírody, která ale v důsledku vedou k totálnímu omezení lidských práv. Najdete mne také na Facebooku nebo Twitteru


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.